Usługi geodezyjne w Gorzowie Wielkopolskim Geoplan Sp. J.

Kto może wkopać słupki graniczne?

Jak oznaczyć granice działki? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli gruntów. Służą do tego słupki graniczne, które precyzyjnie wyznaczają linię, do której sięga dany obszar. Znaki takie nie mogą być wkopywane przez każdego czy „na oko” – zajmują się tym geodeci posiadający odpowiednie uprawnienia. To właśnie oni, na podstawie dokładnych danych oraz map, wyznaczają punkty graniczne działki.

Słupki graniczne geodezyjne – co to takiego?

Wyznaczanie granic działki to, w kontekście uporządkowania spraw własnościowych, niezwykle istotna sprawa. Dzięki temu określa się m.in. stan prawny nieruchomości. Znaki graniczne wykonuje się z trwałych materiałów, najczęściej betonu lub granitu, i wkopuje się w zagięciach linii działki. Słupki przybierają zazwyczaj kształt ostrosłupa osadzonego na kwadratowej podstawie. Na górze często można zobaczyć zaś znak krzyża. Coraz częściej można też spotkać znaki z tworzyw sztucznych. Ich popularność rośnie m.in. dlatego, że można je łatwiej wkopać w ziemię. Bez względu na to, jaki słupek graniczny będzie zastosowany, kluczowa będzie jego stabilizacja – dzięki temu można mieć pewność, że długo nie będzie zachodziła konieczność wznawiania granic.

Kto może wkopać słupki graniczne?

Wyznaczanie granic uregulowane jest prawnie – dokładne zasady ich umiejscowienia zostały zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 14 kwietnia 1999 r. W myśl obowiązujących przepisów wkopywanie słupków granicznych to zadanie dla profesjonalnych geodetów z uprawnieniami. Tylko specjaliści mogą bowiem poprawnie odczytać mapy, szkice oraz odrysy i na ich podstawie zlokalizować dokładnie miejsca, w których należy wkopać słupki. Wbrew pozorom, jest to zadanie wymagające wiedzy oraz umiejętności odczytywania danych. W przypadku starszych map, a także odrysów, kopii i wyrysów mogą bowiem pojawić się błędu, które wychwyci i oceni uprawniony geodeta.

Słupki graniczne działek

Znaki wyznaczające zasięg działki z czasem mogą ulec zniszczeniu, ktoś może je przesuwać lub wykopać. Wówczas potrzebne jest wznowienie znaków granicznych Tutaj również należy się zdać na doświadczonych i uprawnionych geodetów. Należy pamiętać, że brak słupków lubwkopanie ich w niewłaściwym miejscu może wiązać się z groźbą nałożenia na właściciela terenu grzywny, co wynika wprost z przepisów prawnych.

Usługi geodezyjne – zaufajcie profesjonalistom

Jako profesjonalna firma geodezyjna wspieramy klientów w wyznaczaniu granic działki i wkopywaniu znaków. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą, widzą, doświadczeniem oraz nowoczesnym sprzętem, dzięki czemu możemy świadczyć najwyższej jakości usługi. Każde zlecenie traktujemy priorytetowo i dbamy o to, aby jak najrzetelniej wykonywać naszą pracę. Klientów zainteresowanych różnymi usługami geodezyjnymi zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Chętnie porozmawiamy o tym, co możemy dla Was zrobić. Na naszej stronie znajduje się także pełna oferta, dzięki czemu możecie się przekonać, czym zajmujemy się na co dzień. Działamy głównie na terenie Szczecina oraz okolic.