Usługi geodezyjne w Gorzowie Wielkopolskim Geoplan Sp. J.

Mapa do celów opiniodawczych: gdzie uzyskać i ile kosztują?

Choć na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, istnieje wiele rodzajów map, które będą nam potrzebne na przykład w momencie budowy domu czy przed rozpoczęciem inwestycji. W dzisiejszym wpisie przedstawimy i omówimy kilka z nich. Odpowiemy też na pytanie, czym są mapy do celów opiniodawczych, gdzie można je uzyskać i w jakich przypadkach będą one nam potrzebne.

Mapa do celów opiniodawczych

Na początek wyjaśnijmy, czym jest mapa do celów opiniodawczych. Jest to wielkoskalowe opracowanie kartograficzne, które stanowi część mapy zasadniczej, dotyczące danego fragmentu terenu. Innymi słowy, jest to część mapy obejmującej teren całej Polski wykonanej w skalach 1:500 oraz 1:1000. Jest to jednocześnie ważny dokument, niezbędny w trakcie przygotować do rozpoczęcia inwestycji budowlanej. Będzie on niezbędny do tego, aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Mapa do celów opiniodawczych – gdzie uzyskać

Tego typu zasoby geodezyjno-kartograficzne może uzyskać osoba prawna, fizyczna lub wykonawcy robót geodezyjnych czy kartograficznych w miejscowym wydziale geodezji i zasobów geodezyjnych w urzędzie powiatowym lub gminy. Żeby uzyskać dokument należy złożyć wniosek oraz uiścić opłatę, która w zależności od regionu może wynosić od 50 do 100 zł. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wydawana jest mapa do celów opiniodawczych – czas oczekiwania zazwyczaj nie jest długi.

Należy mieć na uwadze to, że opracowanie zasadnicze ma charakter archiwalny i nie zawiera aktualizacji, co w konsekwencji może na przykład kolidować z planami budowlanymi. W takiej sytuacji można zlecić wykonanie opracowania certyfikowanemu geodecie. Umożliwi to planowanie inwestycji w takcie oczekiwania na decyzję urzędu o wydaniu decyzji o warunkach zabudowy na danej działce.

Najdogodniejsza sytuacja to oczywiście taka, w której otrzymany dokument posiada już plany zagospodarowania przestrzennego danego terenu. Wówczas od razu uzyskujemy informację na temat możliwości rozpoczęcia inwestycji oraz sąsiedztwa, co ułatwia cały proces wnioskowania o warunki zabudowy.

Mapa sytuacyjno-wysokościowa do celów opiniodawczych

Czym innym jest z kolei mapa sytuacyjno-wysokościowa, inaczej projektowa. To kolejne niezbędne do przygotowania projektu budowlanego opracowanie, którego sporządzeniem zajmują się geodeci doświadczeni i uprawnieni do tego typu działań geodeci. Jest to także bardziej szczegółowa i rozbudowana wersja mapy zasadniczej, wzbogacona o wiele elementów.

Sytuacyjno-wysokościowa mapa powstaje na kopii mapy zasadniczej. Właśnie w ten sposób geodeta nanosi informacje do celów projektowych. Standardowe opracowanie tego typu wykonuje się w skali 1:500. Dane naniesione na dokument zawierają informacje o wykonanych pomiarach w poziomie oraz pionie, dzięki czemu są dokładniejsze niż zasadnicze opracowanie kartograficzne.

Mapa sytuacyjno-wysokościowa do celów opiniodawczych, w zależności od wielkości działki, może kosztować 300-400 zł lub więcej w przypadku bardziej rozległego terenu objętego pomiarami. Zapraszamy do skorzystania z naszej firmy geodezyjnej – jesteśmy zespołem profesjonalistów, doświadczonych w pracy w terenie, którzy posiadają niezbędne uprawnienia do sporządzania różnych dokumentów.