Usługi geodezyjne w Gorzowie Wielkopolskim Geoplan Sp. J.

Projekt zagospodarowania działki lub terenu – czym jest i co zawiera?

Zanim dany teren lub działka zmieni się w plac budowy pod realizacje inwestycji, jaką jest postawienie domu jednorodzinnego lub dowolnego innego obiektu, konieczne jest dopełnienie pewnych formalności. W celu uzyskania zgody na budowę trzeba przygotować projekt budowlany, w którym zawiera się projekt zagospodarowania działki i terenu. Bez tego nie można przejść do wykonywania pozostałych etapów realizacji inwestycji, czyli budowy obiektu.

Czym jest projekt zagospodarowania działki lub terenu?

Jest to dokument niezbędny do realizacji inwestycji, czyli budowy obiektu w danym miejscu. Wykonuje się go dla każdego rodzaju obiektu – domu jednorodzinnego, bloku mieszkalnego, biurowca, a także innego rodzaju budowli. Projekt zagospodarowania działki lub terenu to jeden z elementów projektu budowlanego niezbędnego do uzyskania zgody na realizację inwestycji. Dokument ten wykonywany jest na mapie geodezyjnej (w skali 1:500 lub 1:1000), która powinna być opatrzona podpisem geodety.

Co musi zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu?

Przede wszystkim na mapie geodezyjnej powinny być naniesione granice działki lub terenu budowy, a także miejsce położenia i obrys budynku, który stanie na danej działce. Istotne jest też rozrysowanie uzbrojenia terenu, czyli sieci elektrycznej, kanalizacji, instalacji wodnej, gazowej, cieplnej oraz odprowadzających wodę deszczową.

Oznaczając granicę działki, nie można zapomnieć też o tak ważnym elemencie, jak plan przebiegu ogrodzenia, a także umieszczenie furtek wejściowych. Trzeba pamiętać przy tym, że konieczne jest oznaczenie ogrodzeń nie tylko zewnętrznych, ale także wewnętrznych, które rozdzielają konkretne elementy wybranego pod budowę terenu.

Dokument ten powinien też określić, w jaki sposób będą z niego odprowadzane ścieki – może to być na przykład kanalizacja, szambo, a nawet przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wszystko to powinno widnieć na projekcie. Niezwykle istotne są także plany komunikacyjne w obrębie działki, w co wliczają się podjazdy, chodniki, drogi wewnętrzne i pozostałe podobne elementy.

Na projekcie zagospodarowania działki lub terenu nie może zabraknąć oznaczenia terenów zielonych, ogródków, kwietników, trawników. Konieczne jest także naniesienie oznaczeń dla ukształtowania terenu i planów dotyczących jego zmiany.

Geoplan – mapy do celów projektowych

Na mapach dostarczanych przez naszych specjalistów z powodzeniem można wykonać projekt zagospodarowania terenu lub działki. Dzięki nam bez problemu zdobędziesz pozwolenie na budowę!