Geoplan - Geodezja Gorzów

Pomiary osiadania, przemieszczeń, pionowości

Uzyskanie informacji o geometrii budynku może być konieczne w czasie jego powstawania, tuż po zakończeniu budowy lub nawet po oddaniu do użytku. Badanie pionowości nie jest możliwe bez użycia profesjonalnego sprzętu, który powinien być obsługiwany wyłącznie przez fachowca w tej dziedzinie. Najnowsze rozwiązania elektroniczne umożliwiają błyskawiczne ustalenie najważniejszych informacji odnośnie przemieszczeń obiektów. Co ważne, procedura może dotyczyć nie tylko ścian, ale również słupów czy filarów. Metoda wykorzystywana jest przez geodetów m.in. w celu badania geometrii mostów czy wiaduktów.

Pomiary przemieszczeń – jak wyglądają w praktyce?

Pomiary pionowości obiektów wysmukłych muszą odbyć się w kilku odpowiednio wybranych miejscach kontrolnych. Już na tym etapie ważna jest możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia geodety. Ustalenie punktów jest w tym przypadku kluczowe. Czasem sporządzenie regularnej siatki kwadratów na podstawie zebranych danych jest wystarczające, ale zdarza się też, że specjalista może zdecydować się na dodatkowy pomiar pionowości słupów lub ścian. Geodeta powinien wiedzieć, w jakich punktach obiekty wysmukłe najczęściej ulegają odchyleniom.

Kolejne etapy – co po badaniu budynków lub elementów wysmukłych?

Samo zmierzenie odchylenia słupów lub ścian nie jest jeszcze wystarczające. Kolejnym etapem jest interpretacja otrzymanych wyników oraz ocena, czy ewentualne przemieszczenie na stanowi zagrożenia dla użytkowników. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mostów i wiaduktów, które są ważnymi elementem systemu komunikacji w mieście lub regionie.

ADRES:

ul. Dzieci Wrzesińskich 8
66-400 Gorzów Wlkp.
Lubuskie
NIP: 5993180032

Prowadź do celu

KONTAKT:
FORMULARZ KONTAKTOWY:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Geoplan s.j. w celach marketingowych.Zapoznałem się z polityką prywatności.